İspanyol Tarzı Mimari Tasarım

bymk1

Son dönemde İskandinav tasarımı moda olsa da, diğer ülkelerin de kendine has tasarım stillerini görmezden gelmemelisiniz. Örneğin İspanyol esintili ev tasarımı, önce dikkatinizi çekip sonra sizi büyüleyecek kadar güzel ve görkemli! Ayrıca yaşadığınız yerin hiçbir önemi yok. İspanyol tarzı bir tasarım isterseniz, bunu evinizde uygulamanız oldukça kolay.  İşte İspanyol tarzı bir tasarıma sahip bir villa ve birkaç öneri;
bymk2

 

 

Ahşap Tavanlar

İspanyol tasarımında en önemli unsur, ahşap tavanlar ve kirişleridir. Özellikle yüksek tavanlı evlerde, harika bir görüntü oluşturan ahşap tavanlar, İspanyol dokunuşunu en net ortaya koyan tercih olabilir. Tavanınız yüksekse, ahşap ortamı asla daraltmayacak, aksine ferah bir hava katacaktır. Eğer ahşap kullanabilecek durumda değilseniz, koyu ahşap rengin özelliklerini yansıtan boya ve sıvalardan yana tercih yapabilirsiniz.

 

bymk3 

Ferforje

İspanyol evlerinin bir diğer önemli vurgusu demir ferforjelerdir. Yatak başları, şömine önleri, pencereler, şamdanlar, avizeler veya merdiven korkulukları gibi yerlerde dövme demir kullanarak, gerçek bir İspanyol tasarımına sahip olabilirsiniz.

 bmk4 scaled

 

Renk Kullanımı

Tasarım yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerin başında gelen renk uyumu, İspanyol tarzı tasarımlarda hayati bir değer taşıyor. Gerçek bir İspanyol tasarımı için doğal renklerden uzaklaşmadan tercih yapmalısınız. Beyaz veya kum rengi duvarlar, kahverengi karo döşemeler gibi birbiriyle uyumlu renklerden oluşan bir çekicilik yaratmalısınız. Koyu renk ahşap ve açık renk duvarlar İspanyol tasarımının altın kurallarından biri.

Aydınlatma

Mutlaka avize tercih etmelisiniz. Özellikle şamdan görünümüne sahip avizeler, İspanyol aydınlatmasının olmazsa olmazları. İspanyol sinemasında, masa ve yemek sahnelerine dikkat ettiğiniz zaman Latinlerin, aydınlatma konusunda ne kadar gösterişi sevdiğini anlayabilirsiniz. Bu gösterişe İtalyanlarımda ekleye biliriz.

BYMK 5


Minder ve Kırmızı Kullanımı

İspanyollar için kırmızı çok önemli bir renk.  Bu yüzden evde mutlaka kırmızı eşyalarınız olması gerekiyor. Perdeleri kırmızı alabilir, çeşitli yerlerde kullanacağınız minderleri de kırmızının farklı tonlarından seçebilirsiniz.Portreler

İspanyolların sanatla, özellikle de resimle olan ilişkisi büyük. Picasso, Dali ve Goya gibi dünyanın en büyük ressamlarının çıktığı ülkede, tasarımda resimler özellikle portreler oldukça değerli. Salon veya koridorlarda kullanabileceğiniz insan portreleri veya ünlü ressamlardan bazı eserler evinizin gerçek bir İspanyol tasarımına sahip olmasını sağlayacak.

https://www.instagram.com/reel/CLHG3_0Hqig/

İç Mimar Muammer KüçüKTotal
0
Shares
Bir yanıt yazın
İlgili Yazılar
1 1
Devamını Oku

Karayip Villa Tasarımı

Tropical House, Karayip Villa Tasarımı Kosta Rika’nın ormanlarında dokunmuştur. Studio Saxe, Karayip kıyılarındaki Puerto Viejo, Limon ormanında tropikal…