Daire Tadilat Projesi Sunumu

9 3

Daire Tadilat Projesi Sunumu

Proje Özeti: Bu projede, işlevsel olarak üç ana bölgeye ayrılan bir daire tasarımı sunulmaktadır: mutfak-oturma odası, yatak odası ve koridor/giyinme odası. Daire, görsel olarak üç büyük pencereyle aydınlatılmıştır. Yatak odası, cam bir bölme ile oturma odasından ayrılarak hem ortak alanın bütünlüğünü koruyor hem de sakin bir dinlenme alanı sunuyor.

Bütçe ve Malzeme Seçimi:

  • Küçük bir bütçe gözetilerek, onarımı kolay yüzeyler tercih edilmiştir.
  • Daire duvarları düzleştirilmeden, ince bir macun tabakası ile boyanmıştır. Bu, yerel onarımların kolayca yapılabilmesini sağlar.
  • Zemin, beton şapın kusurlu bir şekilde zımparalanmasıyla hazırlanmış ve yarı parlak boya ile boyanmıştır.
  • Beton tavan, endüstriyel bir dokunuşla hizalanmadan boyanmıştır.

Tasarım Detayları:

  • Dairenin alt duvarı, zeminle aynı renkte boyanarak, mekanın görsel olarak genişlemesi sağlanmıştır.
  • Oturma ve yemek alanında dikey ritme sahip duvar panelleri, yatak odasında minimalist bir panele dönüşüyor.
  • Koridor alanında, duvarın iki renge boyanmasıyla panel çizgisi devam ettirilirken, banyo ve mutfakta yüksek bazlı bir boya kullanılmıştır.

Mobilya ve Dekorasyon: İç mekanda, yüzyıl ortası tarzı öğeler başta olmak üzere, endüstriyel ve klasik unsurlarla birleştirilmiş çeşitli stilistik trendlere ait mobilyalar ve detaylar tercih edilmiştir.

Bu tadilat projesi, hem fonksiyonel hem de estetik açıdan modern bir yaşam alanı yaratmayı hedeflemektedir. Etkileyici ve konforlu bir mekan sunarken, bütçe dostu ve pratik çözümlerle de dikkat çekmektedir.

Project Summary: In this design, we present an apartment layout functionally divided into three main areas: a combined kitchen-living room, bedroom, and corridor/dressing room. The apartment is brightly lit with three large windows. The bedroom is separated from the living room with a glass partition, preserving the integrity of the shared space while offering a peaceful resting area.

Budget and Material Selection:

Working with a tight budget, surfaces that are easy to repair have been prioritized.

Instead of completely smoothing out the walls of the apartment, they have been painted over a thin layer of putty. This approach ensures that local repairs can be executed effortlessly.

The floor has been prepared by imperfectly sanding the concrete screed and then painting it with a semi-gloss paint.

The concrete ceiling has been painted without aligning it, providing an industrial touch.

Design Details:

The lower wall of the apartment has been painted in the same color as the floor, visually expanding the space.

In the seating and dining area, wall panels with a vertical rhythm transition to a minimalist panel in the bedroom.

In the corridor area, the continuation of the panel line is achieved by painting the wall in two colors, while a high-base paint has been used in the bathroom and kitchen.

Furniture and Decoration: Inside the apartment, the primary choice has been mid-century style items. However, these have been mixed with elements from various stylistic trends, including industrial and classic touches.

The renovation project aims to create a living space that is both functional and aesthetically modern. It impresses with its comfort and style while drawing attention with its budget-friendly and practical solutions.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın
İlgili Yazılar